Płaca za pracę. Jak sprawić, by ludzie znów zaczęli uczestniczyć w systemie wolnej przedsiębiorczości i zarabiać

Płaca za pracę. Jak sprawić, by ludzie znów zaczęli uczestniczyć w systemie wolnej przedsiębiorczości i zarabiać
Płaca za pracę. Jak sprawić, by ludzie znów zaczęli uczestniczyć w systemie wolnej przedsiębiorczości i zarabiaćPłaca za pracę. Jak sprawić, by ludzie znów zaczęli uczestniczyć w systemie wolnej przedsiębiorczości i zarabiać
Autor:

Cena: 29.75 zÅ‚   35.00 zÅ‚
Oszczędzasz: 1.75 zł

Data wydania:
Liczba stron:208
Oprawa: miękka




Jak rozwiązać problem bezrobocia? Zaufać wolnemu rynkowi, że stworzy właściwą liczbę miejsc pracy, a może wręcz przeciwnie stworzyć i wprowadzić w życie ideę powszechnie gwarantowanego, nie związanego z pracą dochodu?

Profesor Edmund S. Phelps po latach badaÅ„ doszedÅ‚ do innego wniosku. PostawiÅ‚ na system dopÅ‚at do najsÅ‚abiej opÅ‚acanych miejsc pracy. SwojÄ… koncepcjÄ™ opisaÅ‚ w latach 1995-1996. Okazuje, że dziÅ›, po osiemnastu latach, pomimo olbrzymich zmian, które zaszÅ‚y w gospodarce - globalizacji, migracji ludnoÅ›ci, rewolucji technologicznej - postulaty Phelpsa broniÄ… siÄ™ i zachowujÄ… aktualność.

Z tezami PÅ‚acy za pracÄ™ powinni zapoznać siÄ™ nie tylko decydenci polityki spoÅ‚ecznej lecz również przedstawiciele biznesu i wszyscy ci, których interesujÄ… mechanizmy funkcjonowania rynku pracy. WartoÅ›ciÄ… pracy E.S. Phelpsa jest zarówno wnikliwa analiza mechanizmu narastajÄ…cej deprywacji ekonomicznej pracowników z niżej opÅ‚acanych grup zawodowych, jak i szerokie ujÄ™cie skutków tego procesu. Ważne jest zwÅ‚aszcza ukazanie kosztów spoÅ‚ecznych wykraczajÄ…cych poza zwykle dyskutowane nierównoÅ›ci ekonomiczno-spoÅ‚eczne erozji postaw wobec samej pracy, rozwoju kultury zależnoÅ›ci, która z kolei wpÅ‚ywa na powiÄ™kszanie siÄ™ szarej strefy i sprzyja zachowaniom przestÄ™pczym, pisze w przedmowie do wydania polskiego książki prof. Irena E. Kotowska z SGH. EDMUND S. PHELPS (ur. 1933) jest jednym z najważniejszych wspóÅ‚czesnych ekonomistów.

W 2006 roku za analizÄ™ zależnoÅ›ci miÄ™dzyokresowych w polityce makroekonomicznej otrzymaÅ‚ NagrodÄ™ Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. PodważyÅ‚ hipotezÄ™ racjonalnych oczekiwaÅ„. Do jego najwiÄ™kszych osiÄ…gnięć należą badania nad zależnoÅ›ciÄ… miÄ™dzy inflacjÄ… a bezrobociem. UdowodniÅ‚ miÄ™dzy innymi, że nie można w sposób trwaÅ‚y za pomocÄ… polityki monetarnej lub fiskalnej obniżyć poziomu bezrobocia. Jest autorem i wspóÅ‚autorem 22 książek. NapisaÅ‚ setki artykuÅ‚ów naukowych. Od 1971 roku jest zwiÄ…zany z nowojorskim Uniwersytetem Columbia, gdzie jest Dyrektorem Centrum BadaÅ„ nad Kapitalizmem i SpoÅ‚eczeÅ„stwem. WykÅ‚adaÅ‚ i wciąż wykÅ‚ada na wielu uczelniach na caÅ‚ym Å›wiecie.

Seria NOBEL Z EKONOMII to unikalny wybór książek, prezentujÄ…cy dorobek najważniejszych ekonomistów Å›wiata. DzieÅ‚a zdobywców ekonomicznego Nobla, wydawane przez najbardziej prestiżowe uczelnie, po raz pierwszy publikowane sÄ… w jÄ™zyku polskim.