Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa

Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa
Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwaZłoty pociąg. Krótka historia szaleństwa
Autor:

Cena: 23.80 zł   28.00 zł
Oszczędzasz: 1.12 zł

Data wydania:
Liczba stron:208
Oprawa:


Format eBook: epub,mobi epub  epub,mobi mobi 


Rok 1945

Pod koniec II wojny światowej z Wrocławia wyrusza pociąg z tajemniczym ładunkiem. Nie wiadomo, co wiezie, być może dzieła sztuki, dokumenty, broń, gazy bojowe albo sztaby złota. Celem jest Wałbrzych, ale skład nigdy nie pojawia się w tej miejscowości. Wraz ze skarbami rozpływa się w powietrzu gdzieś pomiędzy 61 a 65 kilometrem trasy Wrocław-Wałbrzych.

Rok 2015

Po siedemdziesięciu latach dwóch mężczyzn zgłasza miejsce ukrycia pociągu. Jego istnienie potwierdza przedstawiciel polskiego rządu. W sierpniu 2015 roku na Dolny Śląsk zjeżdżają poszukiwacze, dziennikarze i ekipy telewizyjne z całego świata. Czy pociąg to wojenna legenda czy rzeczywiście został ukryty pod Wałbrzychem? Joanna Lamparska śledzi wydarzenia dzień po dniu. Opowiada nie tylko o korzeniach historii "złotego pociągu", ale prowadzi czytelnika również przez historie podobnych skarbów oraz ich poszukiwań. Czy na odkrywców czeka legendarne złoto z czasów wojny, czy może groźna broń?  Dlaczego Hitler chciał mieć kwaterę w zamku Książ i po co wykute zostało podziemne miasto w Górach Sowich? Autorka pokazuje również barwny świat poszukiwaczy skarbów i kulisy eksploracji. Choć to reportaż, czyta się go jak powieść sensacyjną.

 

Joanna Lamparska - z wykształcenia filolog klasyczny i archeolog sądowy, z wyboru dziennikarka, podróżniczka, dyrektor i pomysłodawczyni Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ. Szuka ukrytych skarbów, napisała kilkanaście książek o tajemnicach przeszłości, współpracuje z polskimi i zagranicznymi  ekipami eksploracyjnymi i telewizyjnymi, m.in. z History Channel. Mimo że zjeździła niemal cały świat najbliższy jest dla niej  Dolny Śląsk, szczególnie jego historyczne sekrety. Przybliża je w publikacjach na łamach "National Geographic", "Focusa" i "Travelera". W wolnych chwilach zakłada dziwne muzea, zgłębia tajemnice zamków i pałaców oraz pracuje na rzecz swojej fundacji Projekt Historia.