Zewnętrzne źródła finansowania samorządu terytorialnego. Teoria a praktyka

Zewnętrzne źródła finansowania samorządu terytorialnego. Teoria a praktyka
Zewnętrzne źródła finansowania samorządu terytorialnego. Teoria a praktykaZewnętrzne źródła finansowania samorządu terytorialnego. Teoria a praktyka
Autor:

Cena: 10.92 zł   12.90 zł
Oszczędzasz: 0.129 zł

Data wydania:
Liczba stron:311
Oprawa:


Format eBook: pdf pdf 


 Finanse publiczne pełnią w gospodarce rynkowej szczególną rolę, determinując zachowania zarówno indywidualnych podmiotów, jak i rozwój całej gospodarki. Zajmują się nie tylko przepływem strumieni dochodów i wydatków publicznych, ale badają przyczyny oraz skutki zjawisk i procesów nimi wywołanych. Nieodłącznym elementem w systemie finansów publicznych jest samorząd terytorialny, będący wyrazem decentralizacji zadań i finansów w państwie. Samorząd terytorialny stanowi publicznoprawny związek mieszkańców danego obszaru, realizujący zarząd sprawami danej wspólnoty.
Fenomen samorządu terytorialnego i jego finansów polega na tym, że z jednej strony mają one żywotne znaczenie dla codziennej egzystencji każdego obywatela, z drugiej są elementem finansów państwa jako całości.
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie systemu zewnętrznych źródeł finansowania samorządu terytorialnego
zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i rozwiązań praktycznych oraz funkcji spełnianych przez nie w finansach publicznych, tak z punktu widzenia państwa jak i podmiotów komunalnych.