Cykle i wskaźniki koniunktury

Cykle i wskaźniki koniunktury
Cykle i wskaźniki koniunkturyCykle i wskaźniki koniunktury
Autor:

Cena: 42.42 zł   49.90 zł
Oszczędzasz: 3.493 zł

Data wydania:
Liczba stron:248
Oprawa: miękka




Książka jest poświęcona współczesnym cyklom koniunktury, sposobom ich mierzenia oraz rozpoznawania wczesnych sygnałów nadchodzącej recesji i ożywienia gospodarczego. Omawia procesy przyczynowo-skutkowe pojawiające się w poszczególnych fazach cyklu koniunkturalnego. Przedstawia zależności między cyklicznymi zmianami aktywności gospodarki a inflacją, rynkiem pracy i nastrojami konsumentów. Po raz pierwszy w polskiej literaturze omówiono teoretyczne i praktyczne przesłanki konstrukcji wskaźników wyprzedzających dla polskiej gospodarki, sposób doboru składowych, zakres oraz ich interpretację. Zaprezentowano także przebieg cykli koniunktury na świecie oraz w Polsce w latach 1990-2010.

Książka powinna spotkać się z zainteresowaniem pracowników naukowych, studentów i doktorantów uczelni ekonomicznych, analityków gospodarczych i wszystkich tych, którzy interesują się cyklicznością rozwoju gospodarczego. Jest to w moim przekonaniu udana próba autorskiego spojrzenia na zagadnienie cykli i wahań koniunkturalnych. Autorka swobodnie porusza się w omawianej problematyce, wstępując w roli wytrawnego cicerone przybliżającego mniej zorientowanemu czytelnikowi przyczyny, mechanizmy i skutki występowania wahań cyklicznych we współczesnych gospodarkach. Należy dodać, że wiedza Autorki jest oparta nie tylko na erudycji i solidnych studiach literaturowych, lecz wynika również w znacznej mierze z własnych badań oraz doświadczeń praktycznych w prognozowaniu koniunktury gospodarczej.

O AUTORZE

Maria Drozdowicz-Bieć dr hab. prof. Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie. Od ponad 20 lat zajmuje się badaniami koniunktury. Autorka wskaźników wyprzedzających dla polskiej gospodarki, kilkudziesięciu prac naukowych i kilkuset artykułów prasowych. Współpracuje z czołowymi światowymi ośrodkami zajmującymi się badaniami koniunktury, takim jak Institut für Wirtschaftsforschung (IFO) w Monachium, Conference Board i Foundation for International Business and Economic Research (FIBER) w Nowym Jorku oraz Centre for International Research on Economic Tendency Survey (CIRET) w Zurichu; członek Światowego Panelu Ekonomicznego (World Economic Survey) prowadzonego przez IFO.