Bitcoin. Wirtualna waluta internetu

Bitcoin. Wirtualna waluta internetu
Bitcoin. Wirtualna waluta internetuBitcoin. Wirtualna waluta internetu
Autor:

Cena: 29.90 zÅ‚   

Data wydania:
Liczba stron:104
Oprawa: miękka

Pobierz przykładowy rozdział PDF
Fragmenty książki: http://ebookpoint.pl/eksiazki/bitcoi.htm



Wirtualny pieniÄ…dz — praktyczne zastosowanie

Zanim na Å›wiecie pojawiÅ‚y siÄ™ pieniÄ…dze, w handlu dominowaÅ‚a wymiana towarowa. Jednak byÅ‚a ona dość niewygodna, wiÄ™c już w VII wieku p.n.e. zÅ‚otnicy i kupcy zaczÄ™li wybijać z drogocennych kruszców monety, przeznaczone do pÅ‚acenia za towar. Ten pomysÅ‚ szybko podchwycili wÅ‚adcy poszczególnych paÅ„stw i miast. Bitego pieniÄ…dza używamy do dziÅ›, ale wraz z rozwojem internetu część rozliczeÅ„ przenieÅ›liÅ›my do sieci. Powstanie wirtualnej waluty byÅ‚o nieuniknione — VEN, pierwszy popularny, samodzielny e-pieniÄ…dz, pojawiÅ‚ siÄ™ w serwisie Facebook w 2007 roku. W 2009 roku za sprawÄ… Satoshi Nakamoto na scenÄ™ finansów wkroczyÅ‚ bitcoin — anonimowa, niezależna waluta, oparta na korzystajÄ…cej z niej spoÅ‚ecznoÅ›ci, algorytmie kryptograficznym oraz modelu peer-to-peer. Waluta ta wystÄ™puje w ograniczonej liczbie 21 mln sztuk wydobywanych przez użytkowników bitcoina.

Książka Bitcoin. Wirtualna waluta internetu to synteza wiedzy na temat wirtualnego pieniÄ…dza. Na poczÄ…tku autor wprowadza czytelnika w Å›wiat pieniÄ…dza — od jego historii do czasów obecnych. Wspomina, gdzie możemy spotkać siÄ™ z walutÄ… bitcoin. NastÄ™pnie przedstawia zasady, na jakich dziaÅ‚a bitcoin: jak jest wymieniany, zapisywany i rozpowszechniany. Kolejny rozdziaÅ‚ to praktyka wirtualnej waluty: opisano tu przechowywanie, transakcje, metody pozyskiwania e-pieniÄ…dza. Spora część publikacji zostaÅ‚a poÅ›wiÄ™cona bezpieczeÅ„stwu w Å›wiecie wirtualnym, czyli prywatnoÅ›ci użytkowników waluty, obronie przed cyberprzestÄ™pcami i kwestii nielegalnych transakcji przy użyciu bitcoina.


Marcin Szymankiewicz — absolwent informatyki na Politechnice PoznaÅ„skiej, specjalista do spraw bezpieczeÅ„stwa IT w miÄ™dzynarodowej korporacji. Entuzjasta sieci komputerowych i bezpieczeÅ„stwa IT. ZainteresowaÅ‚ siÄ™ bitcoinem podczas konfigurowania koparki obsÅ‚ugiwanej przez system Linux. WczeÅ›niej pracowaÅ‚ jako programista i menedżer projektów informatycznych. ProwadziÅ‚ też wÅ‚asnÄ… dziaÅ‚alność.