Maroko. Szlakiem medyn, skarbów wybrzeża i pustyni. Przewodnik rekreacyjny. Wydanie 1
Autor: Krzysztof Bzowski, Patryk Chwastek, Barbara Tworek
Cena: 26.90 zł
Data wydania:
Liczba stron:176
Oprawa: miękka
Przewodniki rekreacyjne opisują najciekawsze regiony i miasta - absolutnie nie do pominięcia na trasie podróży. Liczne informacje praktyczne pozwalają zaplanować udany pobyt. Opisom krajoznawczym towarzyszą dokładne mapy i plany oraz starannie wybrane zdjęcia, dające przedsmak prawdziwej podróży.
Maroko, zwane "bramą Afryki", to doskonałe miejsce dla poszukiwaczy przygód i egzotyki. Panująca tu od wieków kultura islamu wprowadza w świat orientalnych barw i zapachów, przepięknie zdobionych meczetów, tajemniczych medyn i gwarnych suków. Urokliwe muzułmańskie miasta otacza bujna, niezwykle różnorodna przyroda. Wyniosłe grzbiety Atlasu wzbudzają szacunek najbardziej doświadczonych piechurów, na wybrzeżu zielenią się gaje daktylowe, a gdy przekroczymy masyw górski w stronę południową, natrafimy na złowrogą, dziką pustynię.
Uroków i atmosfery tego niezwykłego kraju najpełniej zakosztujemy w dwóch metropoliach, Fezie i Marrakeszu. Na północy kraju z pewnością nie rozczarują fale Atlantyku, o których marzy każdy amator surfingu, a także pełne uroku portugalskie miejscowości Asilah i Essaouira oraz Chefchouene - położone na zboczach Rifu bajkowe miasteczko, w którym nawet chodniki mają kolor błękitny. Szukającym przygód warto polecić przede wszystkim południe kraju, gdzie na śmiałków czeka m.in. najwyższy szczyt Afryki Północnej oraz prawdziwa pustynia.
Maroko, choć kulturowo tak odmienne od Europy, jest krajem stosunkowo bezpiecznym i otwartym na turystów. Nie będziemy tu mieli problemu z zarezerwowaniem wygodnego noclegu, zamówieniem smacznego posiłku czy znalezieniem odpowiedniego środka lokomocji.
O autorach:
Krzysztof Bzowski - Historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki studiom historycznym jego zainteresowania podróżnicze zwróciły się na wschód, ku dawnym polskim kresom, gdzie odwiedzał nie tylko miejsca związane z polską historią - równie chętnie penetruje też górskie bezdroża Czarnohory i Gorganów oraz innych masywów w Karpatach Wschodnich. Jednocześnie pozostaje wciąż zagorzałym fanem ck monarchii i Galicji, dlatego też często podróżuje ku południowym sąsiadom Polski. Związki rodzinne zaś wielokrotnie zaprowadziły go w innym jeszcze kierunku - do Francji, skąd trafił też na Półwysep Iberyjski. Poza tym zwiedzał Afrykę Północną i Turcję.
Patryk Chwastek - urodził się na Podlasiu. We wczesnych latach swojego życia wyemigrował do Andrychowa, gdzie ukończył podstawówkę, gimnazjum i liceum. Cieszy go życie bez ambicji i dziwienie się, chociaż czasem jest marudą. Jego przelotny romans z Hiszpanią, niespodziewanie przerodził się w poważniejszy związek, w którym przeżywał chwile fascynacji i nienawiści. Lubi żyć, gotować, szyć i zadawać sobie pytania egzystencjalne.
Barbara Tworek - pirat, zawadiaka i szyderca, skrywający swój paskudny charakter pod płaszczykiem uśmiechu i miłej powierzchowności. Zazwyczaj chodzi własnymi drogami, a w obliczu jakiegokolwiek przymusu odczuwa dotkliwe bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Mimo że w szkole podstawowej miała 5 z religii, absolutnie nie można na nią liczyć - zazwyczaj nie dotrzymuje terminów i przedkłada towarzystwo zwierząt, nad bliźnich. Na przestrzeni lat wypracowała własną taktykę podróżowania, polegającą na przyciąganiu siłą myśli życzliwych i hojnych ludzi, pojawiających się na drodze dokładnie wtedy, kiedy trzeba. W wolnych chwilach stoi na głowie, odkurza albo pakuje plecak.