Mali tyrani. Kształtowanie dojrzałości psychicznej i emocjonalnej u dzieci i młodzieży
Autor: Michael Winterhoff
Cena: 27.90 zł
Data wydania: 2010-05-24
Liczba stron:176
Oprawa: miękka
Fragmenty książki: http://sensus.pl/eksiazki/maltyr.htm
Łatwiejsze wychowywanie trudnych dzieci
- Emocjonalne wykorzystywanie dzieci
- Rodzaje zaburzeń w relacji rodzic-dziecko: przymusowe partnerstwo, podporządkowanie rodzica, toksyczna symbioza
- Regularny trening funkcji psychicznych
- Prawidłowe postępowanie z dzieckiem i właściwy rozwój emocjonalny
Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną zapisać treścią...Janusz Korczak
Rozwydrzony kilkulatek, dezorganizujący każde zajęcia. Dziesięcioletni mądrala, w którego słowniku na próżno szukać słów "szacunek", "posłuszeństwo", " uprzejmość". Siedemnastolatek, znikający w swoim pokoju na całe tygodnie. Wreszcie dwudziestoletni człowiek, niezdolny do podjęcia pracy -- oto nasze dzieci. Te, które ze zgrozą i przerażeniem oglądamy w "Superniani". Te, które później sięgają po narkotyki czy broń albo popełniają samobójstwa. Te, które dokonują w szkołach aktów przemocy lub odcinają się od wszystkich i wszystkiego. Myślisz, że to nie dotyczy Twojej pociechy? Matki i ojcowie tych małych tyranów też żyli w takim przeświadczeniu!
Ta książka to apel do świata dorosłych -- rodziców, dziadków, pedagogów, terapeutów, nauczycieli. Próba zwrócenia uwagi na problem braku dojrzałości psychicznej u dzieci i młodzieży. Problem, któremu winne jest niewłaściwe wychowanie, nieprawidłowości w procesach społecznych oraz prywatne problemy dorosłych. W swojej tyleż zaskakującej, co budzącej przerażenie analizie Michael Winterhoff szczegółowo opisuje sposoby emocjonalnego wykorzystywania naszych dzieci, ilustrując je licznymi przykładami, które pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć mechanizmy tego zjawiska.
Pozwólmy dzieciom znów być dziećmi!
- Brak postawy ograniczającej i korygującej u rodziców.
- Uniemożliwianie normalnego przebiegu procesu dojrzewania psychicznego.
- Dyscyplinowanie za pomocą surowych metod wychowawczych, opierających się na strategii "zero tolerancji".
- Przejmowanie inicjatywy przez szkoły.
- Zaburzenia relacji rodzinnych: partnerstwo, czyli przymusowe wyzwalanie dziecka ze stanu podporządkowania; projekcja, czyli rodzice podporządkowani dziecku; symbioza, czyli kiedy psychika rodzica i dziecka łączą się w jedną całość.
- Przemoc wobec maluchów.
- Przypadek japońskich hikikomori.