Dzienniki 1952

Autor: Agnieszka Osiecka
Cena: 32.03 zł 39.90 zł
Oszczędzasz: 2.793 zł
Data wydania: 2015-11-19
Liczba stron:548
Oprawa:
Format eBook:


Rozpoczęcie wielotomowej edycji Dzienników Agnieszki Osieckiej było najważniejszym wydarzeniem literackim 2013 roku. Kolejny tom potwierdza wyjątkowość tej publikacji na tle dzienników innych polskich pisarzy.
Umrzeć pijanymi Życiem to manifest Osieckiej. Chce przeżyć najsubtelniejsze jego półtony i zapisać wszystkie barwy. Pomieścić ludzi, zdarzenia i spotkania. Nauczyć się balansować na cienkiej linii między światem zewnętrznym i wewnętrznym. I wreszcie móc wypowiedzieć siebie.
Oswaja świat impulsywnie. Nasłuchuje życie. Podgląda siebie dogłębnie i w sposób bezlitosny. Coraz bardziej wychylając się w stronę dorosłości i poszukiwań formy na siebie. By już za chwilę stać się kwintesencją poezji.
Jeden rok, jedna postać. Wielka legenda, która tutaj wÅ‚aÅ›nie siÄ™ zaczynaÂ
W 1952 roku piÄ™tnastoletnia Agnieszka Osiecka zdaje maturÄ™ i rozpoczyna studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Oba wydarzenia generujÄ… w jej życiu spore zmiany bezpowrotnie ulatujÄ… wiara w socjalizm i wÅ‚asnÄ… wyjÄ…tkowość, mnożą siÄ™ za to rozczarowania i nigdy już jej nieodstÄ™pujÄ…ce strachy, wÄ…tpliwoÅ›ci, zahamowania. DojrzewajÄ…ca w bÅ‚yskawicznym tempie dziewczyna uÅ›wiadamia sobie wreszcie estetyczno-Å›wiatopoglÄ…dowÄ… zasadÄ™, której, chcÄ…c nie chcÄ…c, pozostanie wierna do koÅ„ca życia. PodÅ‚ug tej prawdy odkrytej, co znamienne, zupeÅ‚nie na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ życie nie powinno nigdy zastygać w skoÅ„czonych formach (stÄ…d ta uparta niezgoda mÅ‚odziutkiej Osieckiej na socrealizm w literaturze i filmie oraz na miÅ‚ość rozumianÄ… jako wyłączność albo małżeÅ„stwo), lecz nieodmiennie mienić siÄ™ i migotać tak w ludziach, jak w kreowanych przez nich bytach i artefaktach.Â
W 1952 roku początkująca poetka zaczyna znacząco różnić się od rówieśników i konfliktować ze światem. Odkrywa, że jej osobiste szczęście w dużej mierze zależy od okoliczności, na które nie ma i nie może mieć wpływu. Kończy się czas zetempowskich marzeń i szczerej wiary, a zaczyna się walka o siebie, szczęście i osobiste pragnienia z nieustannie dającą o sobie znać bezwzględnością życia społeczno-politycznego oraz uczuciowego.