Sztokholm przewodnik Śladami bohaterów Stiega Larssona. Przewodnik subiektywny Pascal
Autor: Orliński Wojciech
Cena: 29.67 zł 34.90 zł
Oszczędzasz: 1.745 zł
Data wydania: 2013
Liczba stron:192
Oprawa: miękka
Sztokholm Stiega Larssona. Fascynujący przewodnik po stolicy (i nie tylko!) Szwecji śladami bohaterów i autora kultowej trylogii Millennium. Dzięki temu tytułowi odkryjesz na nowo Sztokholm, miejsca opisane w powieściach Larssona i przedstawione w ich ekranizacjach oraz zobaczysz to, co... nie istnieje. A wszystko w formie pięciu niezapomnianych spacerów dreszcz emocji gwarantowany! Unikalne zdjęcia przygotowane z myślą specjalnie o Sztokholmie..., archiwalne fotografie nigdy wcześniej niepublikowane, przejrzysty układ, praktyczne mapy. Pierwszy tego typu przewodnik dotyczący twórczości Stiega Larssona w Polsce!
Co łączy wódkę Absolut, zabójstwo Palmego, trockizm, rockabilly i Strindberga? Gdzie jest Hedestad? Co oznaczają skróty ABF i ABC? Dlaczego Larsson i Papcio Chmiel mogliby sobie podać ręce? Co łączy autora Millennium, Salander i ajatollaha Chomeiniego? Dlaczego wysokie ceny sztokholmskiej gastronomii są błogosławieństwem? Dla której restauracji Larsson nagiął logikę swoich powieści? Dlaczego Blomberg, a nie Gunnarsson? Gdzie dokładnie narodził się syndrom sztokholmski?
Stieg Larsson (1954-2004), szwedzki pisarz, dziennikarz i działacz polityczny. Założyciel antyfaszystowskiego czasopisma Expo, a przedtem działacz partii trockistowskiej. Jego kryminalna trylogia Millennium stała się międzynarodowym bestsellerem. Pierwszą część sfilmowano dwukrotnie, najpierw zrobił to Niels Arden Oplev (2009), potem David Fincher (2011).
Popularność książek i filmów nie słabnie, o czym świadczy fakt, że w Google ciągle ktoś szuka wiadomości o szwedzkim mieście Hedestad. Nie ma go na mapie, ale jest w tych książkach i filmach... oraz w niniejszym przewodniku.
Wojciech Orliński (1969), dziennikarz Gazety Wyborczej, wielbiciel ambitnej popkultury. Autor multimedialnego leksykonu o twórczości Stanisława Lema, Lemologia oraz dwóch książek podróżniczych o tropieniu popkulturowych motywów w USA, Ameryka nie istnieje i Route 66 nie istnieje.