Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów.... Szkice z historii wyobraźni politycznej Polaków

Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów.... Szkice z historii wyobraźni politycznej Polaków
Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów.... Szkice z historii wyobraźni politycznej PolakówKto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów.... Szkice z historii wyobraźni politycznej Polaków
Autor:

Cena: 31.92 zł   39.90 zł
Oszczędzasz: 2.793 zł

Data wydania:
Liczba stron:688
Oprawa:


Format eBook: epub,mobi epub  epub,mobi mobi  Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów.... Szkice z historii wyobraźni politycznej Polaków 


Co uczynić z tą Rosją i Rosjanami? Jak Polak powinien postrzegać imperium zamieszkałe, jak chcą jedni, przez naszych braci, a zdaniem innych przez najgorszych wrogów?

Nowa książka jednego z najwybitniejszych rodzimych znawców historii relacji polsko-rosyjskich jest opowieścią o ewolucji polskich poglądów na Rosję od roku 1831 do roku 1849, a więc od upadku Powstania Listopadowego do klęski Wiosny Ludów, która oznaczała schyłek Wielkiej Emigracji. W tym okresie wykuto fundamenty podziałów między konserwatystami i demokratami, wtedy rodziły się także zalążki socjalizmu. Andrzej Nowak stworzył nie tylko dzieło pouczające dla współczesnych Polaków, ale także przywrócił prawdziwe oblicze polskich rozważań politycznych dotyczących wschodniego sąsiada, prawdziwe poglądy prawicy i lewicy, skrzętnie przekłamywane przez komunistyczną propagandę.

Tych, którym sprawa stosunku do Rosji wydaje się prosta, książka może zaskoczyć mnogością postaw i koncepcji u naszych rodaków. Od elementarnych rozbieżności w postrzeganiu przeciwnika, caratu lub całego narodu, po kwestie metod walki i trudnych do usunięcia sprzeczności w polskim bastionie myśli niepodległościowej i rewolucyjnej. Czerpiąc z różnych źródeł, a nade wszystko z publicystyki epoki, autor przywrócił do życia spory o Rosję toczone przez najsławniejszych Polaków: Czartoryskiego, Mickiewicza, Lelewela, Mochnackiego, Kamieńskiego i innych.

To wolna od stronniczości wybitna praca historyczna, która powinna znaleźć się na półce każdego zainteresowanego dziejami współżycia i rywalizacji polsko-rosyjskiej.