Cudowny Czwartek

Cudowny Czwartek
Cudowny CzwartekCudowny Czwartek
Autor:

Cena: 29.90 zł   

Data wydania:
Liczba stron:0
Oprawa:


Cudowny Czwartek 


W Monterey na kalifornijskim wybrzeżu Cudownym Czwartkiem nazywa się dzień następujący po parszywej środzie, która jest jednym z tych dni, kiedy po prostu nic się nie układa. John Steinbeck wraca na ulicę Nadbrzeżną, do zapuszczonych parceli, stert złomu i noclegowni Monterey, by ponownie spotkać się z mieszkańcami tego podziemnego świata, pełnego śmiechu i łez od Doktora, wzorowanego na Edzie Rickettsie, z którym Steinbeck przyjaźnił się przez całe życie, poprzez Faunę, nową miejscową burdelmamę, po Hazel, gościa, którego matka chyba bardzo chciała mieć córeczkę.

Powstały w 1951 roku Cudowny Czwartek, przedstawiający losy mieszkańców dzielnicy tuż po drugiej wojnie światowej, skupia się na akceptacji życia, takiego jakim jest, opisuje zarówno siłę drzemiącą w małej społeczności, jak i samotność dręczącą jednostkę. Wcześniejsze losy bohaterów Steinbeck przedstawił w opublikowanej w 1945 roku Ulicy Nadbrzeżnej.

John Steinbeck (19021968) amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to Grona  gniewu, Myszy i ludzie, Na wschód od Edenu i Tortilla Flat.

W 1982 roku na postawie Ulicy Nadbrzeżnej i Cudownego Czwartku powstał film w reżyserii Davida S. Warda. W rolach głównych wystąpili Debra Winger i Nick Nolte.

Copyright John Steinbeck, 1954. All rights reserved. Copyright for the translation by Krzysztof Obłucki. Copyright for the audio edition by Prószyński Media Sp. z o.o.