Ingrid Bergman prywatnie

Ingrid Bergman prywatnie
Ingrid Bergman prywatnieIngrid Bergman prywatnie
Autor:

Cena: 21.76 zł   27.20 zł
Oszczędzasz: 1.36 zł

Data wydania:
Liczba stron:240
Oprawa:


Format eBook: epub,mobi epub  epub,mobi mobi  Ingrid Bergman prywatnie 


Ingrid Bergman, jedna z największych gwiazd kina, laureatka trzech Oscarów, zdobyła sławę w Hollywood dzięki znanemu producentowi amerykańskiemu Davidowi O. Selznickowi. Wystapiła w słynnych na całym świecie filmach, takich jak Casablanca, Anastazja, Dzwony Najświetszej Marii Panny, Urzeczona, Morderstwo w Orient Express, Stromboli, Jesienna sonata.

Niewiele osób wie, że ta urodzona w Szwecji aktorka miała swoich amerykańskich krewnych. W Stanach wyszła za mąż i osiadła na stałe siostra ojca Ingrid, Blenda Bergman (po mężu Boehm).

Ingrid, która straciła oboje rodziców w młodym wieku, utrzymywała z ciotką stały kontakt, podobnie jak z synem Blendy, Carlem Normanem, i wnukiem Normanem. Pisała do nich często i spotykała się z Normanem w różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych, Francji i Anglii.

Norman Boehm, od 1990 roku mąż pisarki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, udostępnił rodzinne listy i fotografie, a także podzielił się swoimi wspomnieniami o sławnej kuzynce i tak oto powstała ta bardzo osobista opowieść o życiu wielkiej gwiazdy.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm ukazuje Ingrid Bergman widzianą oczami jej amerykańskich krewnych, nie tylko jako sławną aktorkę, ale też ciepłą życzliwą, kobietę, żonę i matkę.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm autorka kilkunastu książek, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka m.in. amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2006/2007), kanadyjskiego Ministerstwa Kultury Ontario, nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Warszawie, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, Polish American Historical Association, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, amerykańskiego PEN Clubu w Nowym Jorku, Fulbright Association w Waszyngtonie.

W 2001 roku otrzymała Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej, w 2006 amerykańską doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction), w 2007 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie.

Wśród jej książek są publikacje poświęcone życiu i twórczości Melchiora Wańkowicza: Blisko Wańkowicza, Na tropach Wańkowicza po latach, Proces 1964 roku Melchiora Wańkowicza, a także opowieści oparte na współczesnej polskiej historii, takie jak: Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża (nagroda dla najlepszej książki roku 2006 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie), Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon, Lepszy dzień nie przyszedł już. Inne książki to m.in. Otwarta rana Ameryki, Kanada, Kanada, Amerykanie z wyboru, Korzenie są polskie, Moje i zasłyszane, Nie tylko Ameryka, Podróże z moją kotką, Nie minęło nic, prócz lat (z Szymonem Kobylińskim). Swoje życie opisała w barwnej autobiografii Ulica Żółwiego Strumienia.

W USA ukazały sie: Open Wounds A Native American Heritage, On the Road with Suzy: From Cat to Companion, Kaia, Heroine of the 1944 Warsaw Rising.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm mieszka na stałe w Wilmington w stanie Delaware, regularnie odwiedza Polskę.