Access 2002. Projektowanie baz danych. Księga eksperta

Access 2002. Projektowanie baz danych. Księga eksperta


Książka ta jest napisana przez programistów Accessa oraz dla programistów Accessa. Obecnie wiele książek pisanych jest przez zawodowych instruktorów i pisarzy. Autorzy tej książki zajmują się tym samym co Ty -- tworzą w Accessie aplikacje dla swoich użytkowników. W książce tej dzielimy się naszym doświadczeniem. Skupiamy się na tych właściwościach Accessa, których najprawdopodobniej będziesz używał -- nie opisujemy w nieskończoność każdego przycisku i każdej zakładki okna dialogowego. Niezależnie od tego, czy piszesz zawodowo aplikacje w Accessie, zmieniasz narzędzie z Visual Basica lub innego języka programowania, myślisz o zastosowaniu Accessa jako interfejsu użytkownika dla serwera bazy danych SQL Server, Oracle, Informix lub Sybase, bądź też jesteś po prostu niedoświadczonym użytkownikiem Accessa, chcącym poznać jego szczegóły techniczne -- jest to książka dla Ciebie.

Jest to jedyna książka o Accessie, która tak dokładnie opisuje pracę z bazą Oracle. Za pierwszym razem, gdy musiałem stworzyć aplikację Accessa korzystającą z Oracle, byłem bardzo zawiedzony brakiem literatury na ten temat. Doświadczenie Jamesa Ralstona w łączeniu Accessa z bazą Oracle zostało wykorzystane w jednym z rozdziałów. Ponadto znajdziesz tu dwa pełne rozdziały na temat współdziałania Accessa z SQL Serverem oraz wiele fragmentów innych rozdziałów, opisujących ten sam problem.

Najlepiej opisuje wykorzystanie Accessa w Internecie. Rozwój popularności Internetu wpłynął nie tylko na wiele głównych firm przemysłu komputerowego -- w tym Microsoftu -- ale dzięki niemu niespodziewanie zmienił się także sposób tworzenia oprogramowania. Wiele książek o Accessie nadal traktuje Internet jako problem do przemyślenia; ta książka opisuje Sieć obok innych środowisk programowania. Istotnie, Internet jest kolejną platformą programowania, a Access jest bazą danych, pozwalającą na tworzenie aplikacji ukierunkowanych na dane. Opisaliśmy również sposoby stworzenia od podstaw serwera WWW na komputerze z Windows 2000/NT i korzystanie z Windows 95 z zainstalowanym Personal Web Server. Zagadnienia opisane w tej książce obejmują wiele problemów związanych z zastosowaniami Accessa w Internecie: począwszy od XML, ASP, DAP i komponentów sieciowych Office, na najnowszych trendach w programowaniu skończywszy.