Oceany

Oceany
OceanyOceany
Autor: ,

Cena: 50.92 zł   59.90 zł
Oszczędzasz: 4.792 zł

Data wydania:
Liczba stron:304
Oprawa: miękka
W oceanie można obserwować ogromną różnorodność form morskiego życia organizmy bardzo rzadkie, czasem dziwaczne a często zdumiewająco piękne. Razem z albumem Oceany pozwól się zabrać w podróż poprzez królestwo wód od wybrzeży po najgłębsze otchłanie oceanów. Książka to ilustrowany przewodnik po oceanach opowiada o ich powstawaniu i zasięgu, o formach oceanicznego życia, ich wartości dla człowieka oraz o zagrożeniach, z którymi oceany muszą się zmierzyć. Życie na dnie oceanu przybliżają wspaniałe zdjęcia i opisy rzadkich gatunków ryb, ssaków, raf koralowych czy traw morskich. Album odkrywa przed Czytelnikiem tajemnice głębin, pokazuje jak przez stulecia człowiek zdobywał wiedzę o oceanach i pozwala zrozumieć znaczenie wysiłków na rzecz ich ochrony. Przystępne teksty, schematy i liczne odnośniki wyjaśniają sposoby badania wód oceanicznych, opowiadają o technikach nurkowania, katastrofach i prądach morskich oraz o wpływie oceanów na układy klimatyczne i podstawowe cykle zachodzące w przyrodzie. Tej fascynującej podróży towarzyszą ciekawe mapki oraz piękne ilustracje i grafiki głębokiego oceanu, które tworzą niezwykły klimat morskiej podróży.   Czytelnik znajdzie w książce następujące rozdziały: Błękitna Planeta narodziny oceanów, oceany na Ziemi, w jaki sposób oceany wywierają wpływ na życie na Ziemi, regulują układy pogody i warunkują cykle zachodzące w przyrodzie. Eksploracja oceanów mity, historia odkryć geograficznych i wypraw podwodnych, archeologia morska, początki i rozwój sztuki nurkowania. Życie w oceanie w morzach i oceanach występuje bogactwo fauny i flory, żyją tam zarówno najmniejsze bakterie, jak i ogromne walenie, największe spośród żyjących istot. Każdy z gatunków w unikalny sposób przystosował się do życia w środowisku wodnym. W głębinach oceanów organizmy żyjące w ciemnych i zimnych głębinach przystosowały się do radzenia sobie z ograniczoną ilością pożywienia docierającego na dno z warstw powierzchniowych. Obrzeża oceanów rafy koralowe na świecie, fauna raf koralowych, atole, fiordy, namorzyny, morza szelfowe, życie wokół lodów, wybrzeża piaszczyste, żwirowe i skaliste.
Wpływ człowieka dla ludzi oceany to szlaki transportowe, źródło pożywienia i bogactw naturalnych, ale niestety również składowisko odpadów. To także środowisko zjawisk, które dzieją się z udziałem człowieka takich, jak: wielorybnictwo, zanieczyszczenie wybrzeży, hodowla ryb, globalne ocieplenie, przełowienie, poławianie pereł. Dane faktograficzne Słowniczek Indeks   Autorzy:
Stephen Hutchinson i Lawrence E. Hawkins są pracownikami naukowymi Centrum Oceanografii w Southampton w Anglii. Dr Hutchinson od 20 lat bierze udział w badaniach nad rybami i skorupiakami, jest również zaangażowany w pracę dydaktyczną. Dr Hawkins prowadzi wykłady naukowe dotyczące fizjologii zwierząt morskich od wybrzeży do głębin morskich. Obaj uzyskali tytuły doktorskie na Wydziale Oceanografii Uniwersytetu Southampton. Książka wpisuje się w fascynującą serię o niezwykłych obliczach przyrody, opracowaną w oryginale przez cenione wydawnictwo Weldon Owen.   Zobacz więcej /5,2 MB/ Spis treści:   Wprowadzenie - 12
Błękitna Planeta - 14
Eksploracja oceanów - 64
Życie w oceanie - 104
W głębinach oceanów - 154
Obrzeża oceanów - 194
Wpływ człowieka - 234
Dane faktograficzne - 280
Słowniczek - 294
Indeks - 296